Business Joomla Themes by Justhost Reviews

Napowietrzanie wody

Napowietrzanie wody to termin, którego używamy mając na myśli dodanie powietrza do wody. Ponieważ powietrze zawiera 22% tlenu, napowietrzanie to po prostu natlenianie wody. Tlen jest najważniejszym elementem życia. Nasz byt kręci się wokół dostępności do tlenu. W środowiskach wodnych, takich jak stawy rybne, akwaria, jeziora, czy projekty akwakultur, tlen jest decydującym czynnikiem utrzymującym życie. Rozpuszczalność tlenu w wodzie słodkiej wynosi 8,3 mg/l przy temperaturze 25 stopni Celsjusza. Przy czym tlen nie lubi pozostawać w wodzie zbyt długo i bez ruchu wody, fotosyntezy z roślin czy mechanicznego napowietrzania, woda bardzo szybko traci tlen. Naszym zadaniem jest, aby upewnić się, że te braki uzupełniane są w sposób ciągły. Los naszych ryb zależy od nas.

Natlenienie stawów i jezior uzyskać możemy na dwa sposoby:

  1. Przez fotosyntezę roślin, czyli przez i ich naturalny proces biochemiczny. Fotosynteza może wytwarzać wystarczającą ilość tlenu przy niskim zarybieniu. Musimy się wówczas liczyć z faktem, że w nocy taki proces nie zachodzi, a obecnie w większości stawów i jezior zarybienie jest większe niż naturalne.
  2. Przez napowietrzenie za pomocą dmuchaw membranowych lub dmuchaw bocznokanałowych. Korzyści z napowietrzania zbiorników to – szybszy i zdrowszy rozwój ryb. Zdrowszy ekosystem dzięki nienagromadzaniu się materiału organicznemu, który bez towarzystwa tlenu rozkłada się na dnie zbiornika tworząc warstwę szlamu wytwarzając nieprzyjemny zapach. Bezpieczne zimy dla ryb, które w tym okresie osiadają na głębokościach poszukując cieplejszej wody. Niestety ilość tlenu wraz z głębokością wody drastycznie spada.

 

Zbiornik bez napowietrzania

Napowietrzanie stawu

 

CZYM NAPOWIETRZYĆ WODĘ

Dokładny dobór urządzeń do napowietrzania uzależniony jest od specyfikacji akwenu i od naszych wymagań co do jego napowietrzenia. Inaczej będziemy napowietrzać staw rekreacyjny, inaczej hodowlany. Napowietrzyć również warto oczko wodne, które ozdabia nam ogród lub działkę.

NAPOWIETRZANIE STAWU REKREACYJNEGO

Dla stawu rekreacyjnego możemy zastosować dedykowany zestaw do napowietrzania. Obliczony na podstawie powierzchni, głębokości i przybliżonej średniej liczby ryb. Możemy również dobrać zestaw mniejszy, który do powietrzy nam staw w jednym lub kilku punktach. Dzięki czemu w zimie woda nie będzie tam szybko zamarzać. Jeżeli już to pod powierzchnią lodu rybom nie braknie tlenu. W lecie przy umiarkowanej liczbie ryb takie rozwiązanie uratuje je przed przyduchą.

NAPOWIETRZANIE STAWU HODOWLANEGO

Z kolei w stawach hodowlanych wyznacznikiem jest zawartość tlenu w wodzie. Różne gatunki potrzebują tego tlenu w różnych ilościach. Zagęszczenie stawu rybami ma tu decydujący wpływ. Napowietrzenie takiego stawu nie może być przypadkowe, gdyż ma decydujący wpływ na żywotność i rozwój ryb.

NAPOWIETRZANIE OCZKA WODNEGO

Innego typu zbiornikiem jest oczko wodne, gdzie najczęściej nie występuje retencja wody. W którym rosną jakieś roślinki i pływa kilka rybek. Brak przepływu wody i nieduża powierzchnia takiego oczka powodują, że woda dość szybko robi się mętna, a ozdobne oczko wodne zamienia się w kałużę wyłożoną dookoła kamieniami. Tutaj choćby nieduże napowietrzenie jest wstanie uratować taki zbiornik przed wytwarzaniem się organicznego szlamu zanieczyszczającego ozdobę naszej działki.

ZESTAW DO NAPOWIETRZANIA WODY

Na pełny zestaw napowietrzający składać się będą:

  • Dmuchawa membranowa
  • Dyfuzor napowietrzający
  • Złączki dyfuzora i rozdzielacze powietrza
  • Przewód napowietrzający
  • Bojki do podwieszenia dyfuzora lub ewentualne jego oznaczenie na akwenie wodnym
  • Skrzynka lub szafka, w której umieścimy dmuchawę.

zestaw do napowietrzania wody

Zestaw taki można skonfigurować sobie pod konkretne oczekiwania. Dobór poszczególnych elementów będzie zależał od rodzaju akwenu, jego powierzchni, warunków przyłączeniowych na brzegu zbiornika.
Wybierać można pomiędzy wydajnościami dmuchaw, jak i ich producentami. Dobór dyfuzorów uzależniony będzie od ukształtowania dna i głębokości stawu, ale przede wszystkim od wydajności dmuchawy do jakiej będzie podłączony. Dyfuzor taki możemy podłączyć do zamontowanego rusztu na dnie zbiornika. Można również użyć dyfuzora samo-zatapialnego (wszędzie tam gdzie głębokość nie przekracza 150 cm). Z kolei przy zbiornikach głębokich należ podwiesić taki dyfuzor do bojek unoszących się na powierzchni wody.
Ważne jest, żeby długość przewodu napowietrzającego od dmuchawy do dyfuzora byłaby możliwie jak najkrótsza. Dlatego warto rozważyć podpięcie dmuchawy w pobliżu zbiornika wodnego. Wówczas dmuchawę należy zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Skrzynkę na dmuchawę można adoptować z czegoś innego lub wykonać samemu. Najważniejsze jest to, żeby wewnątrz była przestrzeń na swobodny przepływ powietrza i skutecznie chroniła dmuchawę przed wodą i wysokimi temperaturami. Powietrze niezbędne jest podczas zasysania go w celu późniejszego wtłoczenia w przewód, jak i do chłodzenia dmuchawy. Dobrze jest też umieścić skrzynkę z dmuchawą w jakimś zacienionym miejscu. Urządzenie podczas pracy nagrzewa się, a świecące bezpośrednio na niego słońce utrudnia chłodzenie. Gotową szafkę na dmuchawę można również kupić. Są to szafki sprawdzone w warunkach naturalnych i dają gwarancję dobrej ochrony dla naszego urządzenia tłoczącego powietrze.

 

NAPOWIETRZANIE STAWU

Film przedstawiający sposób napowietrzania stawu za pomocą dmuchawy membranowej i dyfuzorów drobnopęcherzykowych:

Pytania odnośnie napowietrzania wody można kierować na dane z zakładki Kontakt.