W jakiej temperaturze otoczenia może pracować dmuchawa membranowa?
Zakres temperatur pracy dmuchawy membranowej będzie zależał od modelu takiej dmuchawy. Najczęściej zakres temperatur otoczenia oraz temperatur zasysanego powietrza wynosi od -10 do +40 stopni Celsjusza.
Jaka jest gwarancja na pracę dmuchaw membranowych?
Dmuchawy membranowe objęte są 2 letnią gwarancją. Należy jednak podkreślić, że urządzenia te zbudowane są z części które mogą ulec szybszemu zużyciu niż okres 2 lat. Chodzi tu głównie o membrany, zawory i wkład filtra, które przy ciśnieniach roboczych w górnym zakresie pracy dmuchawy tj. 200-250 mbar powinny być wymieniane cześciej co 12-18 miesięcy.
Jaka jest żywotność dmuchaw membranowych?
Z doświadczeń firmy Bioires a raczej informacji zwrotnych pochodzących od naszych klientów wynika, że dmuchawy membranowe pracują średnio 5-8 lat. Zdarzają się przypadki, że dmuchawy membranowe pracowały nawet po 13-14 lat. Żywotność dmuchaw zależy od warunków pracy (cyklu pracy, uzyskiwanego ciśnienia na tłoczeniu) oraz środowiska pracy (temperatura otoczenia, jakość powietrza, wentylacji, właściwego serwisu). Aby zapewnić długą żywotność dmuchawy należy regularnie dokonywać przeglądów technicznych, wymieniać membrany lub najlepiej cały zestaw naprawczy tj. filtr, zawory i membrany. Należy to robić przynajmniej, co 2 lata lub gdy dmuchawa jest obciążona mocniej, co 12-18 miesięcy. (patrz instrukcja obsługi dmuchawy membranowej np. SECOH)
Czy dmuchawa może pracować w trybie ciągłym?
Dmuchawy membranowe są zaprojektowane i przeznaczone do pracy ciągłej. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być stosowane w pracy przerywanej np. przy wykorzystaniu sterownika czasowego w oczyszczalni przydomowej. Ciężko stwierdzić, co korzystniej wpływa na żywotność urządzenia. Czy praca przerywana dmuchawy gdzie elementy zużywają się wolniej z uwagi, że nie pracują tak długo. Czy tryb ciągły podczas którego nie ma tak wielu momentów rozruchu (wprawiania ramki z magnesem w ruch oscylujący) co jest sporym obciążeniem dla membran oraz utrzymywanie wyższej temperatury przez dmuchawę co przyśpiesza odparowywanie skroplin z otoczenia.
Czy dostanę u was pompę, sprężarkę, dmuchawę, kompresor do oczyszczalni przydomowej, do napowietrzania oczyszczalni ścieków?
Tak, jesteśmy firmą specjalizującą się we właściwym doborze i sprzedaży tego typu urządzeń. Właściwa nazwa tego urządzenia potocznie zwanego sprężarką, kompresorem czy nawet pompą to dmuchawa membranowa.
Są to urządzenia wykorzystywane do napowietrzania zazwyczaj wody oraz ścieków. Bardzo często są podstawowym elementem wyposażenia przydomowej oczyszczalni ścieków. W zasadzie 90% oczyszczalni biologicznych wykorzystuje dmuchawy membranowe do napowietrzania ścieków. Na polskim rynku są to zazwyczaj dmuchawy firmy SECOH oraz Airmac, rzadziej Hiblow, Yasunaga, Alita, Thomson.
Każda z firm oferuje wiele modeli tych dmuchaw. Warto zatem sprawdzić jaką dmuchawę już posiadaliśmy, ewentualnie podać nam parametry pracy tej dmuchawy (wydajność w litrach na minutę) lub w przypadku, gdy nigdy nie posiadaliśmy dmuchawy membranowej, a szukamy jakiegoś nowego rozwiązania poradzić się fachowca lub skorzystać z zakładki właściwy dobór dmuchawy membranowej.
Jak samemu naprawić dmuchawę membranową?
Typowy serwis dmuchawy membranowej jest bardzo prosty. Dmuchawa nie jest skomplikowanym urządzeniem i przy użyciu kilku śrubokrętów i oryginalnych zestawów naprawczych, takiej naprawy możemy dokonać sami w niecałe pół godziny. Pod poniższymi linkami zamieszczone są filmy z serwisu dmuchaw różnych firm:
Naprawa dmuchawy SECOH
Naprawa dmuchawy AirMac
Naprawa dmuchawy Hiblow