Business Joomla Themes by Justhost Reviews

Działanie dmuchaw membranowych

Zasada działania dmuchawy oparta na zasadzie zmiennego pola elektromagnetycznego. Między dwoma elektromagnesami umieszczony jest pręt z magnesami. Po podpięciu dmuchawy do prądu indukuje się siła elektrodynamiczna, która wprowadza w ruch posuwisto-zwrotny pręt z magnesami. Układ zaworów ssąco-tłocznych powoduje sprężenie powietrza. 

Na powyższym filmie przedstawiamy działanie dmuchawy membranowej ze zdjętą i założoną obudową obudową.

Cechą charakterystyczną dmuchaw membranowych jest to że pracują przy dosyć niskich ciśnieniach dając stosunkowo duże przepływy powietrza (odwrotnie niż kompresory czy sprężarki). Oczywiście nie można ich porównywać chociażby do dmuchaw bocznokanałowych czy pomp Rootsa, które osiągają znacznie lepsze parametry (wyższe ciśnienia i dużo większe przepływy powietrza). Dmuchawy membranowe można sklasyfikować gdzieś pomiędzy typowymi pompkami akwariowymi a dmuchawami i pompami przemysłowymi. W tym miejscu należałoby przestrzec klientów przed zakupem urządzeń, których parametry pracy są zawyżone przez nieuczciwych sprzedawców. Na wielu aukcjach internetowych oferowana są pompki oraz dmuchawy których wydajność podawana jest bez naturalnie występujących obciążeń. Wydajność takiej „pompki” czy dmuchawy które zasilają dyfuzor napowietrzający np. w oczku wodnym czy oczyszczalni spaść może od 40 - 200%, a w najgorszym wypadku może nie pokonać oporu ciśnienia słupa wody i ulec uszkodzeniu. Parametry pracy dmuchawy membranowej (tzn. jej wydajność określana zazwyczaj w litrach na minutę) podawane są przez czołowych producentów tych urządzeń przy obciążeniu 150 mbar. Przykładowo oznacza to, że dmuchawa SECOH model EL-60-S będzie wtłaczała do układu napowietrzania około 60 litrów na minutę przy zagłębieniu dyfuzora np. w oczku wodnym około 150 cm pod powierzchnią wody. Dmuchawa EL-120-S odpowiednio 120 litrów w podobnej sytuacji. Jest to dosyć duże uproszczenie, bo o doborze dmuchawy membranowej decyduje bardzo wiele czynników, jak choćby gęstość napowietrzanej cieczy, opore własne dyfuzorów, straty ciśnienie na przewodach doprowadzających powietrze, stopień zabrudzenia dyfuzorów itp.

Długi okres eksploatacji dmuchaw membranowych gwarantuje zwarta i lekka konstrukcja tych urządzeń.
Ruch oscylujący w dmuchawie membranowej wyposażonej w elektromagnes eliminuje problem tarcia, zwiększając znacząco wydajność urządzenia i zmniejszając tym samym zużycie energii elektrycznej.

Dzięki takiej zasadzie działania wzrasta także żywotność takiej dmuchawy. Wyciszona obudowa dmuchawy oraz wbudowany tłumik zapewniają niski poziom hałasu. Praca bez wykorzystania olejów sprawia że powietrze z dmuchawy membranowej jest suche i bezzapachowe. Specjalnie wyprofilowane komory wewnętrzne i tłumik wydechowy urządzenia wbudowany w podstawę zbiornika gwarantują przepływ powietrza prawie jednostajny, pozbawiony pulsacji. Dmuchawy membranowe są odporne na warunki pogodowe. Nie oznacza to jednak że powinny być wystawione na działanie takich czynników zewnętrznych jak śnieg, deszcz czy słońce. Wręcz przeciwnie powinny być montowane najlepiej w suchych, wentylowanych pomieszczeniach gospodarczych, garażach, piwnicach a jeśli nie ma takiej możliwościach to zabezpieczone w specjalnych skrzynkach z odpowiednim dostępem powietrza i osłoniętych od zacinającego deszczu, śniegu itp.